יום חמישי , דצמבר 2 2021

רואים מכאן רואים משם – מצלמות אבטחה

כתבה שניה בסדרה

מאת: גידי רחמים, יועץ טכנולוגי תחום רשתות תקשורת ומחשוב

הסיפור החם ביותר היום בעולם מצלמות האבטחה הוא השימוש בפתרונות אנליטיקה חכמות.

מהי אנליטיקה?

אנליטיקה – ניתוח חכם של תמונה.

מצלמות האבטחה מבוססות על זיהוי תנועת אובייקטים וביצוע הקלטה. על מנת להעלות את רמת הדיוק של האבחנה וההתראה פותחו מצלמות חכמות שכוללות תוכנה בעלת יכולת גבוהה ומתקדמת לזיהוי תנועה וניתוחה בזמן אמת. היכולת מתקבלת בעזרת אלגוריתם חכם שמגדיר את תנאי הפעלת מערכת ההקלטה וההתראה, ויכול לבצע זיהוי חכם של כלי רכב, אנשים וכדומה.

המידע שמצולם במצלמות האבטחה כולל מאות שעות בחודש שנאספו והוקלטו מעשרות מצלמות ברחבי האתר. מנהל האתר או הקב"ט יכולים לבצע בידול של תמונות מאירוע אחד או יותר – אירועים שדורשים "חיתוך מצב" לנעשה בשטח עקב חשש לפריצה, גניבה או תנועה חשודה בהתאם להתראות שהוגדרו.  
למעשה, אפשר לקבל "תמונת זהב" של האובייקט מתוך אלפי תנועות שונות שמתרחשות בטווח הראייה של המצלמה וזאת בפרק זמן של מספר דקות.

רואים מכאן רואים משם – מצלמות אבטחה, AVmaster

תכנון מערכת האנליטיקה

תכנון מערכת ההתראות והאנליטיקה דורש מספר פעולות מקדימות.

השלב הבסיסי הוא הגדרות מתאימות לדרישות המידע שאנו מבקשים לקבל, להלן מספר דוגמאות:

קביעת "שטח סטרילי" באזורים "רגישים", כמו; חנייה ליד מחסנים, מתחם קופות המכירה וחדר כספת. אפשר להגדיר עשרות אופציות אפילו עד כדי סימון שטח באזור חנייה שאמור להיות סטרילי משעה מסוימת בערב, בלילה או בסופי שבוע. למעשה כל תנועת אנשים או רכבים תביא להתראה מידית.

קביעת "אזור סטרילי" – כל תנועה ממושכת בשטח,לפרק זמן שיוגדר מראש, תגרום לתגובת התראה מידית.  למשל, נסיעה כנגד כיוון התנועה בכביש ראשי בשטח המפעל או בחניונים תיצור התראה מידית למוקד.

רמת האנליטיקה מאפשרת להגיע לרמה של חציית קו וירטואלי, שהוגדר מראש במערכת, ותוביל להתרעה מידית. כמו כן כל ניסיון של חבלה במצלמה כמו הזזת המצלמה, ניסיון לשבירתה או אפילו כיסוי המצלמה, יעבירו שדר של התראה למוקד.

בכל מקרה של אירוע מגדירים את סוגי ההתראה, לדוגמה; "התראה שקטה". מדובר בהתראה למוקד חיצוני אשר ישלח סיירים למקום. "התראה רועשת" שכוללת הפעלת צופרים ותאורה חזקה, אשר יגרמו לאנשים לנוע מהר או לברוח מהאזור תוך אפשרות לאתר אותם בפרק זמן קצר.  

רואים מכאן רואים משם – מצלמות אבטחה, AVmaster

יתרונות מערכת אנליטית

הדור החדש של תוכנות האנליטיקה מתקדם מאוד וניתן לשלוף בפרק זמן קצר ובדיעבד (שחזור ותחקור אירוע) את פרטי האירוע המבוקש גם אם לא הוגדר תנאי אנליטי כלשהו למערכת. כלומר, ניתן להתחקות בקלות, אחרי חפץ כבד כמו טרקטור, מלגזה משטח שהוגדר כ"שטח סטרילי". המערכת תזהה את האירוע ותספק מידע מדויק של השעה שבו הציוד נגנב ותציג את האירוע המבוקש.

חשוב לציין שביצוע פעולות ניתוח התמונה מתבצע בדוחסים ייעודיים או על גבי המצלמות עצמן, ולכן גם במקרה של כשל רגעי בקווי התקשורת נאגרים כל האירועים במצלמה. עם חזרת קווי התקשורת למצב תקין המצלמה שולחת את התמונות לנקודת האחסון (מוקד/NVR – מערכת הקלטה רשתית).

קיימות מספר מערכות אנליטיות, ומומלץ להתייעץ עם מומחה בתחום על מנת לבחון את הפתרונות השונים. השימוש במערכת אנליטית חוסכת זמן יקר וכסף. המערכות מאפשרות להגדיר באופן מדויק את צורכי הלקוח, להגדיל את אבטחת האתר בזמן אמת, ולמזער באופן משמעותי התראות שווא ובכך לשפר את היכולת להתחקות אחרי האירוע ולהביא כמעט ל100% של תוצאה מנצחת.

 

gidir@barak.net.il

רוצים שההצטיידות הבאה תהיה מוצלחת באמת?

קבלו את הידע החשוב ישירות למייל