יום שלישי , דצמבר 10 2019
דף הבית | AVerticals | ב-MIT פיתחו אפשרות לשמיעה סלקטיבית באמצעות לייזר

ב-MIT פיתחו אפשרות לשמיעה סלקטיבית באמצעות לייזר

במכון הטכנולוגי של מסצ'וסטס עובדים על טכנולוגיה פורצת דרך אשר תאפשר לשגר צליל אל כל אדם בטווח של עד 2.5 מטר באופן דיסקרטי

הטכנולוגיה מתבססת על "האפקט הפוטואקוסטי" אשר מאפשר לאדי מים באוויר לספוג אור ולהפיק גלי קול. באמצעות קרן לייזר, החוקרים היו מסוגלים להעביר גל קול סלקטיבי (ללא שאדם אחר ישמע אותו) בעוצמה של 60 דציבלים (עוצמה של מוזיקת רקע או שיחה של שני אנשים במסעדה) לאדם שעמד במרחק 2.5 מטר. קרן לייזר אחרת הייתה מסוגלת לקודד את הצליל ולהעביר מוזיקה ומסרים מוקלטים באיכות טובה יותר במספר טונים בעוצמה חלשה, אך כזו שעדיין תאפשר שיחה.

לדברי צ'רלס מ. ווין, שהוביל את הקבוצה, ניתן להשתמש בטכנולוגיה גם באזורים יבשים מכיוון שתמיד יש כמות מסוימת של אדי מים באוויר, במיוחד בקרבת בני אדם. בעתיד ייתכן ויהיה אפשר להשתמש בטכנולוגיה גם למרחקים ארוכים יותר וללא שום ציוד נוסף. כמו כן, הטכנולוגיה בטוחה לשימוש ואין חשש שהלייזר ישרוף את העור או העיניים. גם הצליל שמשוגר אל האוזניים זהה לחלוטין לכל צליל אחר ולא גורם נזק לעור התוף.

כמובן שישנן כבר מחשבות על שימוש מסחרי, אך בעוד שפשוט יחסית לחשוב על שימושים לטובת כבדי שמיעה או שמיעה טובה יותר במקומות הומי אדם, קצת פחות מעודד לחשוב כיצד הטכנולוגיה תוכל לשמש מפרסמים שישגרו אלינו מודעות שלא נוכל להתעלם מהן או תנוצל על ידי סוכנויות ביון שיוכלו לשגר מסרים אל האנשים שלהן ללא שום יכולת לעקוב אחריהן.