יום שלישי , אפריל 20 2021

מקרני לייזר רבי עוצמה, מוסיקה שהולחנה במיוחד ועשרות שחקנים – ב״אופרת הרוק״ הלילית על אתר מצדה המיתולוגי

סיפורה של מצדה וסופה הטרגי הפך לאחד מפרוייקטי ההקרנה בחיק הטבע הגדולים בעולם, תוך שימוש במקרני לייזר רבי עוצמה של Epson, מוסיקה שהולחנה במיוחד ועשרות שחקנים וניצבים שמקימים לחיים את ההיסטוריה

מיליוני מבקרים מכל קצוות הגלובוס, כבר טיפסו על מצדה, ששוכנת על צוק מבודד במדבר יהודה, 400 מטרים מעל פני ים המלח. מאז שנחשף סיפורו הטראגי-הירואי של האתר, הוא הפך לאתר מורשת עולמית של יונסקו והוא מככב בכל תכנית סיורים של תיירים המגיעים לישראל, חניכי תנועות נוער, תלמידי בתי ספר ויחידות צה"ל, שעורכות שם את טקסי ההשבעה שלהם. 

כדי להעשיר את חוויית המטיילים הרבים, השקיעה רשות הטבע והגנים הישראלית משאבים רבים לשימור המקום וסיפורו ההיסטורי. אחד הכלים היותר עכשוויים שנבחרו למשימה, הוא מופע אור-קולי ענק שמספר את קורות ההר, שהיה המוצב האחרון של הקנאים היהודים בתקופת המרד הגדול ברומאים,  בשנת 73 לספירה.

המופע הלילי, "מצדה משקיעה לזריחה", בהפקת "בריז קריאייטיב", החברה הגדולה בישראל בתחום מרכזי המבקרים, כבר זכה לכינוי "אופרת רוק בלב המדבר". הוא מוקרן על ההר עצמו ובמהלכו נעשה  שימוש במקרני לייזר רבי עוצמה של Epson (דוגמת ה-EB-L25000U) וטכנולוגיית הקרנה Video Mapping בקנה מידה ענק. עשרות שחקנים וניצבים גוייסו למשימה והפסקול הולחן במיוחד על ידי שלמה גרוניך. ממרחק של 350 מטר מההר, מספקים המקרנים של Epson שטח הקרנה מרשים של מאות מ״ר שנראה למרחוק. 

״המשימה שלנו הייתה לא קלה״, אומר שגיא יחזקאל, מנכ״ל חברת בריז: ״להפיח חיים בסיפורו של הר מצדה ובגיבוריו ההיסטוריים תוך שימוש בכלים הטכנולוגיים המתקדמים ביותר. מעבר לעובדה שיצרנו כאן באמצע המדבר את אחד מפרוייקטי ההקרנה בחיק הטבע, מהגדולים בעולם, היינו חייבים לחשוב גם איך הופכים סיפור בן 2000 שנה לרלבנטי למבקרים העכשוויים״. לדברי יחזקאל, האתגרים בשטח היו לא קלים. ״התמודדנו עם רוחות מדבריות, חום כבד, שטח פתוח וק״מ של כבלים אופטיים שצריך למתוח בלי לפגוע באבן אחת של האתר ההיסטורי…״. 

לדברי יחזקאל, את המקרנים בחרו לאחר שביצעו לא מעט ניסויים בתנאי שטח והמקרנים של Epson הושוו מול דגמים מתחרים… ״מדובר כאן במקרנים רבי עוצמה, בטכנולוגיית לייזר מתקדמת, שכבר הוכיחו את ביצועיהם, זכו לשבחים בינלאומיים ובסך הכל שינו את חוקי המשחק״. 

רוצים שההצטיידות הבאה תהיה

קבלו את הידע החשוב ישירות למייל