8K לרוץ או ללכת ? ראיון מיוחד עם רועי ליברמן מ Red Hat

אחת המגמות המסתמנות השנה היא כניסתה הרשמית של ה-8K לתחום כאשר מספר יישומים כבר הוכרזו עבורה. רועי ליברמן מרד האט ממקד אותנו בחזון העתיד ומזכיר שלא חייבים לרוץיש עוד דרך לעבור לפני שנגדיר את ה-8K כסטנדרט.

הרבה יותר מרזולוציה

בתוך הפיקסלים המגדירים זוויות חדשות ותמונה חדה עוד יותר מסתתרת לה עקומה עולה ויורדת של תהליכים: תחילתה של רזולוציה חדשה, מאמצים ראשונים לצד רציונליזציה ליישומים ולאחר מכן אימוץ רחב יותר וירידת מחיר כניסה. זה נכון עבור טכנולוגיות שונות ומורגש יותר כשמדברים על עליה בחדות התמונה שאנחנו צופים בה בבית, בקולנוע ובכל מקום בו יש מסכים, המעבר לרזולוציה חדה יותר גם דורש מאיתנו להחליף אמצעי תצוגה. 

לא כל כך מזמן

ליברמן מספר כי ב-2017 החלו לקדם את ה-4K, היו כאלו שלא הבינו למה זה נדרש. היו פחות מסכים ואמצעי תצוגה שאיפשרו להראות 4K, בחלוף 5 שנים אנחנו רואים כי 4K כבר בכל מקום. ליברמן מוסיף כי הרזולוציה לא מתבטאת רק במסכים אלא גם בשלב יצירת התוכן ונותן לדוגמא תוכנת עריכה גרפית שהטמיעה פקדים מובנים עבור תוכן ב-4K רק לאחרונה.כעת הוא מספר כי הקפיצה הבאה תהיה לעולם ה-8K וכנראה עם שלבים דומים מאוד.

התוכן יהיה משמעותי יותר

אנחנו דנים בשאלה שעולה בשיחות על רזולוציה: מה העין האנושית מסוגלת באמת לראות ? וליברמן מציין כי בעוד העין האנושית מוגבלת לכמות פיקסלים שהיא מסוגלת לראות, הנתונים המתקבלים בצילום ב-8K משמעותיים למגוון יישומים ולא רק להצגתם על גבי מסך. הוא מספק דוגמאות מעולמות האבטחה בהם רזולוציה גבוהה יותר חשובה לטובת תחקור, היכולת להתמקד בתוך התמונה משתפרת ככל שהיא מכילה יותר פרטים, בדומה מאוד למצלמות 4K שאנחנו פוגשים היום בחדרי ישיבות כאשר הרזולוציה הגבוהה משמשת ליכולת ZOOM IN דיגיטלי ולא מועברת בפועל לצד המרוחק. ליברמן נותן דוגמא נוספת מעולמות המטא שנכנסים לחיינו ומסביר כי ככל שלכידת תוכן ברזולוציה גבוהה יותר תתאפשר כך ניתן יהיה לתרגם אותה לעולם המטא, על מנת להציג תמונה ב-360 מעלות צריך הרבה יותר מידע (רזולוציה).

360 מעלות

הדרך שבה אנחנו מצלמים את העולם משתנה, ממשיך ליברמן. אנחנו כבר פוגשים מצלמות 360 מעלות המצלמות ב-2.5K, כשאנחנו חוזרים לצילום ניתן לקבל את התחושה של 'להיות שם', ככל שהרזולוציה תעלה במצלמות האלו כך תשתפר החדות. עולמות הקולבורציה עם הולוגרמות יהנו לבטח מ-8K שכן כך תתאפשר העברת החדות והתחושה כי הדובר בצד השני אכן קרוב יותר מאי פעם (Immersive). 

המסכים הגדולים ישנו את התמונה

אנחנו בכל זאת רוצים להציץ לעולם התצוגות וליברמן אומר כי ההבדל המשמעותי שיהיה ניכר לעין יבוא לידי ביטוי במסכים הגדולים. בעולם התוכן כמות הפיקסלים תקבע עד כמה נוכל להעמיק בתוך התמונה אולם בעולם התצוגות חדות התמונה מוגבלת על ידי הפיקסלים במסך ולכן ככל שהמסך יהיה גדול יותר נזדקק לרזולוציה טבעית (יותר פיקסלים על המסך) גבוהה יותר. ליברמן מציין כי כבר בגדלים 85 אינץ' ניתן לראות את ההבדלים ומסכים כאלו הוצגו בתערוכות השנה, הוא מוסיף כי המגמה בשוק היא לעבור למסכים בגודל 100 אינץ' ויותר ולכן משמעות 8K חשובה מאוד להצגת אמיתית יותר. ייתכן והצורך במסכים גדולים יותר ישפיע על אימוץ מהיר יותר של ה-8K.

העתיד הנראה לעין

אנחנו שואלים את ליברמן על המגמות והמאמצים הראשונים שנראה בשנתיים הקרובות ומציינים את תחום השילוט הדיגיטלי בו כבר רואים יישומים ראשונים שנעזרים ב-8K להצגת תכנים איכותיים ויחודיים יותר. ליברמן מציין כי ברד האט מיושם כבר שילוט דיגיטלי המציג תוכן ב-8K באחד האתרים, ומזכיר שוב את עולם האבטחה כמאמץ מוקדם תוך שהוא נותן כדוגמה את התחום הצבאי. נקודה נוספת היא המסכים הגדולים במיוחד גם בהקשר לתחום הביתי, לבסוף מדבר ליברמן על עולם ה-360 גם בהקשר של מצלמות וגם משקפי תלת ממד ועולמות המטאוורס. האפשרויות נראות טוב בהרבה ככל שמסתכלים קדימה.

 

שתפו
מערכת AvMaster

מערכת AvMaster

הצטרפו אלינו ותקבלו מאמרים כתבות וראיונות איכותיים, שיעזרו לכם להשאר בחזית טכנולוגיית הAV. מבט מעמיק לפתרונות, למוצרים ולשחקניות בתחומים אשר הפכו לחלק בלתי נפרד מכלי העבודה ההכרחיים בכל עסק/ארגון.

כל המאמרים
אולי יעניין אותך גם
הודעות לעיתונות

ביצועים ועיצוב אאוט, חוויית שימוש אין – הטרנדים בתחום הרכב

מנכ״לית HARMAN ישראל: ״היצרנים אימצו בחום את המעבר למכוניות מבוססות התוכנה, המקושרות כל הזמן הקישוריות הקבועה  מאפשרת לפתח מודלים עסקיים שיאפשרו לצרכנים, לראשונה, לרכוש שירותים

לכתבה »

עוד כתבות

רוצים שההצטיידות הבאה תהיה מוצלחת באמת?

קבלו את הידע החשוב ישירות למייל