האם מערכות ה-Video conferencing המסורתיות סיימו את דרכן לטובת פלטפורמות Unified Communication?

חברות רבות עדיין עושות שימוש נרחב במערכות Video conferencing שונות, אולם נראה כי עולם מערכות ה-VC המסורתי הולך ודועך לטובת מערכות Unified Communication חדישות – אלו אתגרים מציבות מערכות אלו בארגונים המודרניים וכיצד מתמודדים איתם?

בארגונים שונים, ובוודאי בחברות Corporate גדולות, הנפרסות באתרים רבים בארץ ובעולם, נהוג לעשות שימוש נרחב במערכות VC. במשך שנים שלטו בשוק זה ענקיות כמו Polycom, Cisco (אשר רכשה את חברת Tandberg) ואחרות. ההשקעה הנרחבת במערכות VC, ושרתי ניהול מרכזיים הצדיקה את עצמה לאורך השנים מאחר ואפשרה לארגונים אלו לחסוך עלויות רבות של טיסות, הלנה וכדומה, ואפשרה לחברות לגדול מעבר למגבלות הפיסיות של בניין משרדים אחד, או מדינה אחת. על פני מספר שנים, הצליחו היצרנים השונים לייצר גם סטנדרט אשר אפשר ביצוע שיחות VC בין חברות שונות, המשתמשות במערכות של יצרנים שונים (שיחה ממערכת Polycom למערכת Cisco לדוגמא). איכויות הווידאו והאודיו הגבוהות אשר סיפקו פתרונות אלו הציבו להן מצד אחד תג מחיר גבוהה ביותר, שיכול אף להגיע למאות אלפי דולרים לחדר VC, אולם מצד שני נתנו להן יתרון משמעותי אל מול פתרונות פשוטים יותר מבוססי PC כדוגמת Skype ואחרים.

בשנים האחרונות, ניכרת מגמה משמעותית בעולם של זניחת פתרונות ה-VC המסורתיים והיקרים לטובת פתרונות Unified Communication. נושא העלויות בהחלט מהווה זרז בתהליך זה, אולם מעבר לו, פתרונות ה-UC השונים מספקים היום אינטגרציה ומענה לצרכים רבים של ארגונים, אשר לא היו קיימים בעבר, ומאפשרים לראשונה סביבת תקשורת אחודה באמת (ומכאן השם – Unified Communication), בכל רחבי הארגון, בה ניתן להתקשר לכל אחד בטלפון השולחני, בחדר הישיבות, באפליקציה עם המחשב או הסמארטפון – בשיחת אודיו, ווידאו או צ'אט – למעשה, ה-“VC” החדש נמצא עכשיו בכל הארגון בתפוצה רחבה, ולא רק בחדרי ה-VC הייעודיים. בנוסף, מאפשרות מערכות ה-UC החדישות מגוון רחב יותר של יישומים, כולל Sharing של תצוגות בקלות, תמיכה בעריכת תוכן משותפת, הצטרפות לשיחה מאפליקציות PC, טאבלט או סמארטפון, וכמובן חסכון דרמטי בעלויות הודות לשימוש בשירותי ענן.

מאחר ומערכות ה-UC הן הרבה יותר "תוכנתיות" מאשר "חומרתיות" כמו מערכות ה-VC המסורתיות, השחקניות הגדולות והחזקות בתחום הן חברות התוכנה, אשר נעזרות בחברות חומרה לייצור אביזרי הקצה (מצלמות, רמקולים, מיקרופונים וכדומה). בין השחקניות הגדולות בתחום ניתן למנות מייקרוסופט עם Skype for Business, סיסקו עם Cisco Spark, ו-Google עם Hangouts, וכמובן את Amazon אשר עושה את צעדיה הראשונים בתחום עם השקה טרייה יחסית של Amazon Chime (http://www.geektime.co.il/amazon-productivity-suite). בנוסף אליהן יש מספר רב של חברות סטארט-אפ קטנות ובינוניות אשר זיהו את הפוטנציאל בתחום, מהן ראוי להזכיר את Zoom, אשר גייסה רק לאחרונה כ-100 מיליון דולר, לפי שווי שוק של כמיליארד דולר – מה שבהחלט יכול לתת אינדיקציה על גודלו המשוער של תחום ה-UC הארגוני.

אחד היתרונות של שירותי ה-UC החדשים, הוא התממשקות מלאה עם שירותי ה-Mail וה-Calendar של החברה, באופן שמאפשר לראות בקלות האם משתמש זמין לשיחה / צ'אט, או האם חדר הישיבות תפוס. מהסיבה הזו, ארגונים מבוססי Exchange של מייקרוסופט יעדיפו לרוב שימו ב-Skype for Business וארגונים המשתמשים ב-GSuite של Google יעדיפו שימוש ב-Google Hangouts. באופן הזה, לרוב, מתקבלת חווית משתמש אינטגרטיבית ופשוטה יותר עם מעבר חלק מסביבת ה-Mail, לצ'אט, לשיחת טלפון.

לצד כל היתרונות המשמעותיים והרוח המרעננת שמגיעה עם פתרונות ה-UC, אחד האתגרים המשמעותיים היום בתחום הוא חוסר הסטנדרטיזציה בין הפתרונות השונים – מה שלקח שנים בעולם ה-VC, נראה שייקח זמן גם כאן, ובעיקר משום שהיצרנים עסוקים היום בנתח שוק, ולא בהכרח ממהרים לאפשר התממשקות קלה עם פתרונות מתחרים. אתגר זה הינו משמעותי במיוחד בחדרי הישיבות הפרוסים בארגון, שם לרוב מותקנות מערכות ייעודיות התומכות בשירות אחד – Skype או Cisco למשל, ועל כן, עומדות חסרות שימוש כאשר מתקבלת בקשה לפגישת ווידאו עם חברה חיצונית העובדת עם מערכת אחרת. חברת Crestron, אשר זיהתה את הפער אשר נוצר, במיוחד בחדרי ה-Huddle הארגוניים, הציגה לאחרונה את פתרון ה-Crestron Mercury, אשר מאפשר לראשונה עבודה בתפיסת “Bring Your Own Coded”, ובכך מאפשר תמיכה בכל אחד משירותי ה-UC השונים בכל חדר ישיבות.

עומר ברוקשטיין, סמנכ"ל טכני ב-Crestron ישראל – "אין לנו ספק שמערכת ה-Mercury תעשה מהפכה באופן שבו ארגונים משתמשים בשירותי ה-UC בחדרי ה-Huddle. למרות שהמערכת מתחילה להימכר באופן רשמי רק ב-1 באפריל, מספר מערכות ראשונות כבר הותקנו אצל מספר לקוחות מפתח בארץ, והפידבקים שאנחנו מקבלים הם מדהימים. איכות האודיו היא ללא פשרות, אבל יותר מהכל, מתקבלת חוויה מלאה, פשוטה וקלה לשימוש בכל חדר ישיבות."

שתפו
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב pinterest
מערכת AvMaster

מערכת AvMaster

הצטרפו אלינו ותקבלו מאמרים כתבות וראיונות איכותיים, שיעזרו לכם להשאר בחזית טכנולוגיית הAV. מבט מעמיק לפתרונות, למוצרים ולשחקניות בתחומים אשר הפכו לחלק בלתי נפרד מכלי העבודה ההכרחיים בכל עסק/ארגון.

כל המאמרים
אולי יעניין אותך גם
כללי

תחנת עבודה ניידת עתירת ביצועים להתמודדות תוך כדי תנועה עם עומסי העבודה התובעניים ביותר

משתמשי תחנות העבודה בימינו צריכים לאזן בין הצורך להיות מסוגלים לעבוד בצורה חלקה במספר סביבות עבודה, ובין האתגר להפעיל יישומים קריטיים ולשמור על יכולת העבודה

לכתבה »
אלירן תורן Media Solutions
Msolutions

MSOLUTIONS צומחת בתערוכת ISE2022

אנחנו מגיעים לביתן של MSOLUTIONS בברצלונה לשיחה עם אלירן תורן, מנכ"ל מייסד, ופוגשים איש מקצוע שבע רצון מהצלחת התערוכה, עבורה השקיעה החברה מאמצים רבים שיימשכו

לכתבה »

עוד כתבות

רוצים שההצטיידות הבאה תהיה מוצלחת באמת?

קבלו את הידע החשוב ישירות למייל